Bölgemiz


ALARA HAN            

 

Alara Han 13.yüzyıl Anadolu Selçuklu dönemine ait bir Kervansaray'dır

Alanya'nın 37 km batısında, otelimizden yaklaşık 10 km uzaklıkta Alara Çayı kıyısında bir düzlükte, tümü kesme iri taşlarla 2000 m2 bir alan üzerinde bir Kervansaray olarak inşa edilmiştir.

1231 yılında yapılan Han günümüzde onarılmış Restorant ve Alışveriş merkezi olarak kullanılmaktadır. Kervansaray'ın Nöbetçi kulübesi günümüzde de özelliğini korumaktadır. Hanın ikinci kapısı bir zamanlar yolcuların kalacağı mekanlara açılır. Uzun bir koridorun iki yanında odacıklar bulunur. Kervansarayın içinde Çeşme, Mescit ve Hamam vardır. Etrafında, Alara çayının kıyısında bulunan Restorantlarda siz değerli misafirlerimiz tarihsel ve kültürel vakit geçirme fırsatı bulabilirsiniz.


ALARA KALESİ

Alara Han Kervansaray'ına 800 mt uzaklıkta Selçuklu Sultanı I.Alaeddin Keykubat tarafından 1232 yılında yaptırılmıştır.

İpekyolu üzerindeki kalenin eski işlevi, Alara çayı kenarındaki Alarahan da mola veren kervanların güvenliğini sağlamaktadır. Kale 200 metreden 500 metreye kadar sarp bir tepe üzerinde kurulmuştur. Görkemli bir görüntüsü vardır. Dış ve iç kale olarak iki kısımdır. 120 basamaklı karanlık bir dehlizden kalenin içine girilir. Ören yeri olarak düzenlenerek ziyarete açılmadığı için yaban otları ve yıkıntılara dikkat etmek gerekir. Ayrıya tünelin ortalarına doğru derin bir çukur vardır. Bunun ucu su almak için açtıkları mahzenlerdedir. Kalenin içinde kayalar oyularak tüneller yapılmıştır. Kalıntılar arasında küçük bir saray, kale görevlerinin odaları ve hamam vardır.

Surları ve patikaları izleyerek Alara Kalesi'nin zirvesine çıkmak isteyenlerin en az bir saatlik tırmanışı göze almaları ve buna göre donanımlı olmaları gerekir. 

Gezginlerin çıkış-inişlerinde yanlarında bir el feneri bulundurmaları ve dikkatli olmaları gerekiyor. Ayrıca yolunuzu bulmak için kırmızı boyalarla taşların üzerine çizilmiş yönlendirme işaretlerine dikkat edin. Yanınıza su almayı da unutmayın. Bütün bu yazdıklarım, gözünüzü korkutmasın. Kaleye çıkıp da çevreye baktığınızda; yaşayacağınız manzaranın bütün yorgunluğunuzu alacağına inanıyorum.


CİBRA HARABELERİ

Alara kalesinin yanında MÖ 1.yy'da basılmış olduğu sanılan paraların bulunduğu Cibra harabeleri bulunur.

Burası tamamen kesme taşlardan 2000 m2'lik bir alan üzerine yapılmıştır. 1232 yılında yapılan türk yapı Sanatının güzel örneklerinden biridir.


KARABURUN - MYLOME JUSTINIANUS

Bazı isimler vardır güzel yurdumuzun her yöresinde rastlanır. Bunlardan biriside Karaburun'dur. Burası, bizim Otelimizinde içinde bulunduğu denize doğru uzanmış bir yarım ada görünümündeki koydur. Bu yarımadanın burununun batısında uzun yıllar denizcilerin su almak için uğrak verdikleri bir bölüm daha vardır. Buradaki gerek Mylome ve gerekse Justinianus adıyla bilinen eski devir eserleri birer tarihi kalıntı halindedir. Mylome olarak bilinen bu liman kentindeki kalıntılar üzerine 5 ve 6 yüzyıllarda yaşamış Bizans İmparatoru Justinianus'un Hukuk ve Sanat alanındaki inanılmaz hizmetlerinden Karaburun'da nasibini almıştır. İşte bundan dolayıdır ki Karaburun bu dönemden sonra İmparatorun ismi ile anılmıştır. Bu tarihi Limanda Birinci Dünya Savaşı sırasında İtalyan Harp Gemileri demir atıp bir süre dinlenmişlerdir.